Hybrydyzacja - nauka doskonałego równoważenia popytu i podaży energii

VLT_News_Hybrydyzacja_02_2017 Zwiększanie wydajności poprzez lepsze wykorzystanie energii i zachowanie dostępu do mocy, kiedy dokładnie jest potrzebna - to możliwe przy użyciu rozwiązań hybrydowych, których elementem jest magazynowanie energii.

- 16 lutego 2017 Przez Danfoss Drives Poland

Samochody hybrydowe to obecnie bardzo popularny temat. Mało znaną ciekawostką jest jednak, że pojazdy hybrydowe na rynku są znane prawie tak samo długo, jak samochody z silnikiem benzynowym. W rzeczywistości, Lohner-Porsche – wskazywany jako pierwszy na świecie samochód hybrydowy - to nagłówek wiadomości z Paris Motor Show w 1900r.

Pojęcie hybrydyzacji bardzo szybko rozprzestrzenia się na wiele gałęzi przemysłu. Staje się integralną częścią dyskusji o zachowaniu i wykorzystaniu energii, a przez to także kluczowym aspektem dla Danfoss Drives.

Czym jest hybrydyzacja?

Prosta i szeroka definicja systemu hybrydowego to dowolny system z dwóch lub więcej źródeł energii działających wspólnie, w celu osiągnięcia/wykonania wspólnego zadania. Systemy te wymagają zawsze inteligentnego sterowania i najczęściej wykorzystują elementy do magazynowania energii.

Dlaczego potrzebne są systemy hybrydowe?

Świat obecnie stara się dywersyfikować swoje pierwotne źródła energii - z dala od paliw kopalnych, naturalnych gazów i energii jądrowej w kierunku energii słonecznej, wiatrowej, wodnej i innych źródeł odnawialnych. Jednak ze względu na czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda czy odbiorców przemysłowych o różnych wymaganiach i zapotrzebowaniach, te nowe źródła energii są często nieprzewidywalne i optymalizacja dostaw w sektorze energetycznym może być dużym wyzwaniem. Hybrydyzacja pomaga niwelować luki kiedy gdy skala dostaw energii i popytu się zmieniają.

Hybrydyzacja naprawdę mocno zaczyna się rozwijać w zastosowaniach morskich w celu poprawy wydajności, optymalizacji kosztów paliwa i redukcji emisji, jak również w zastosowaniach z wytwarzaniem energii, takie jak mikrosieci(„Microgrids”), przede wszystkim w celu zwiększenia stabilności.

Obecnie do magazynowania energii w wielu aplikacjach stosowane są przede wszystkim baterie i superkondensatory. Te „magazyny” są najbardziej powszechne, ale również inne sposoby i rozwiązania są stosowane na całym świecie. Należą do nich systemy solarne, specjalne układy pompowe czy systemy oparte o sprzężone powietrze.

Niezależnie od nośnika przechowującego energie wybranego do aplikacji, dodając do systemu elementy magazynujące energię wymagane są co najmniej: system zarządzania energią i komponenty pozwalające na konwersję mocy. Ponieważ świat nie wykorzystuje wszędzie tego samego napięcia, prądu czy częstotliwości zasilania, potrzebne są elementy które zapewnią odpowiednią konwersję. Urządzenia falownikowe i przekształtnikowe są wykorzystywane w celu zapewnienia, że dostarczana energia jest zawsze dostarczana we właściwy sposób i we właściwym czasie (zapewnione są odpowiednie parametry dotyczące napięcia, obciążenia etc.).

Niezależnie czy magazynowanie energii odbywa się na do wspólnej szyny AC lub wspólnej szynie DC, firma Danfoss posiada komponenty i rozwiązania, które najlepiej spełnią Twoje potrzeby.

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga (link poniżej) - w ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy bliżej przyglądać się i omawiać temat hybrydyzacji i naszych rozwiązań.  Jeśli masz jakieś pytania w sprawie rozwiązania poniżej znajduje się link do kontaktu.

 

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych